foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Formacja

Droga Wspólnoto Oazowa
Z radością przesyłamy informacje o rekolekcjach organizowanych w najbliższym czasie przez odpowiedzialnych z naszej wspólnoty. 

Czytaj więcej...

Oaza Modlitwy 22-24 marca 2024 r. , Kluczbork
Serdecznie zapraszamy do zapisów na wiosenną oazę modlitwy, organizowaną w ośrodku rekolekcyjnym "Przystań" w Kluczborku przez  Diecezjalną Diakonię Modlitwy Ruchu Światło-Życie Diecezji Gliwickiej. W marcu 2024 r. w naszej diecezji i parafiach rozpocznie się Kongres Eucharystyczny, dlatego przewodnim tematem oazy modlitwy będzie Eucharystia.  

Rekolekcje prowadzić będzie ks. dr Tomasz Przybyła, moderator Diecezjalnej Diakonii Modlitwy oraz Joanna i Marek Glück.
Kontakt - Joanna 509115613, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OM Wisła
O tożsamości mężczyzny i tkwiącej głęboko w męskich sercach potrzebie budowania dobrych relacji rozmawialiśmy podczas Oazy modlitwy dla mężczyzn, która odbyła się w ostatni weekend października w Domu Rekolekcyjnym Idylla w Wiśle. Był to czas dzielenia się w braterskiej wspólnocie przeżywaniem wiary, poszukiwania wsparcia w Panu Bogu, ale także doświadczania trudności i ograniczeń.
Zastawialiśmy się nad męskimi potrzebami: stawiania czoła wyzwaniom, własnej wartości, szacunku, dawania poczucia bezpieczeństwa, ale też tego, by samemu czuć się bezpiecznie. Zmierzyliśmy się z tematem Bożego daru - emocji i uczuć oraz odczytywania tego, co mają nam do powiedzenia o nas.
Świadomi, że aby wnosić błogosławieństwo w nasze małżeństwa, rodziny i inne relacje potrzebujemy błogosławieństwa Boga Ojca, podczas sobotniej modlitwy wieczornej przyjmowaliśmy je – wielu z nas bardziej świadomie niż wcześniej - z rąk kapłana.
W oddawaniu chwały Panu Bogu pomagało nam męskie granie w wykonaniu mocnej, międzywspólnotowej grupy muzyków, która przygotowała się pod kierunkiem Staszka Dragona.
Międzywspólnotowa okazała się cała oaza, uczestnicy przyjechali z 11 diecezji. Oaza modlitwy dla mężczyzn została zorganizowana przez Diecezjalną Diakonię Modlitwy po raz pierwszy i zapowiada się, że będzie to dobry początek czegoś większego.
Chwała Panu!
Odpowiedzialni za organizację OM dla mężczyzn: Marek Blaszkowski, Grzegorz Kociszewski, ks. Tomek Przybyła, Jarek Myśliwski
Fot. Błażej Ślązak

NoemiRutchZapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na rekolekcje dla teściów i przyszłych teściów "Noemi i Rut czy to jest możliwe?".

Olsztyn pod Częstochową, ośrodek Święta Puszcza, 9-12. 11. 23. Zaczynamy w czwartek kolacją i kończymy w niedzielę obiadem. Można być solo.  Prowadzenie: o. Leszek Szkudlarek, dr hab. Beata Ecler-Nocoń. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na rekolekcje dla teściów i przyszłych teściów "Noemi i Rut czy to jest możliwe?". Olsztyn pod Częstochową, ośrodek Święta Puszcza, 9-12. 11. 23.

Zaczynamy w czwartek kolacją i kończymy w niedzielę obiadem. Można być solo.  Prowadzenie: o. Leszek Szkudlarek, dr hab. Beata Ecler-Nocoń. Nina i Zygmunt Niemiec, tel. 697730699Nina i Zygmunt Niemiec, tel. 697730699

kobirtaimężczyznaW niedzielę 23.04  odbędzie się Spotkanie rekolekcyjne w Tarnowskich Górach, jest to III Niedziela Wielkanocna.
Temat: „Kobieta i Mężczyzna w Piśmie Św. czyli, od Adama i Ewy do Pieśni nad Pieśniami”
Wykładowca: dr Danuta Piekarz
Biblistka i italianistka, wykładowca w UJ, UPJPII w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. W latach 2008-13 powołana przez papieża Benedykta XVI do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Tłumaczka wielu znanych na całym świecie rekolekcjonistów, autorka książek, m.in. „Ewangelia dla początkujących", „Apokalipsa - przesłanie na nasze czasy", „Słowo, które stwarza - medytacje o ST", „Słowo, które zbawia - medytacje o NT", „Mojżesz. Na drogach zaufania". Pasjonatka św. Pawła z Tarsu.. Publikuje także w internecie - między innymi: http://www.orygenes.pl/piesn-wiecznosci/ , http://czytajslowo.dominikanie.pl/adwent_2014/
Miejsce spotkania: Dom Zakonny Księży Salezjanów, Tarnowskie Góry ul. Śniadeckiego 1 (w parku Górnośląskiego Ośrodka Rehabilitacyjnego Repty).
P R Z E B I E G  S P O T K A N I A
Od 9.00 - Przyjazd (prosimy o pomoc przy ustawieniu stołów i noszeniu krzeseł)
9.45 – Modlitwa brewiarzowa
10.00 – Kobieta i mężczyzna w Piśmie Św. I – dr Danuta Piekarz
11.00 – Msza św.
12.15 – Kobieta i mężczyzna w Piśmie Św. II – dr Danuta Piekarz
13.15 – Obiad, po obiedzie kawa, ewentualnie spacer
15.00 – Kobieta i mężczyzna w Piśmie Św. III – dr Danuta Piekarz
Kilka uwag organizacyjnych:
1. Należy zgłosić telefonicznie lub mailowo swój udział w spotkaniu.
2. Koszt pobytu wynosi 45zł od osoby dorosłej (obiad +koszty organizacyjne]. W przypadku braku udziału w obiedzie koszt wynosi 20 zł od osoby.
3. Ze względów organizacyjnych należność prosimy regulować zaraz po przybyciu
4. Mile widziane własne wypieki lub owoce, napoje itp
Sposób kontaktu :
Jacek Bachniak, Tel. 511 141 700, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ewa Stępień, Tel. 602 693 020, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy

Rekolekcje tematyczne Domowego Kościoła "Tańcem Chwalmy Pana" 9-16.07.2023
Zastanawiasz się, czy można połączyć sprawy tak różne jak taniec i modlitwa?

Można, aby to poznać zapraszamy Was na takie rekolekcje.

 W trakcie rekolekcji pragniemy zanurzyć się w różańcowych tajemnicach światła a także będziemy pracować nad poprawą komunikacji małżeńskiej. Oprócz części formacyjnej będzie także czas dla rodziny ok. 5 godzin i dzień wycieczkowy.

 Zapraszamy małżeństwa oraz rodziny z dziećmi i młodzieżą...

Czytaj więcej...

Droga Wspólnoto Oazowa 

W związku z jubileuszem Krąg centralny w swoim liście zachęca do przeżycia 9 miesięcznej nowenny – począwszy od października – modląc się na zakończenie spotkań kręgów Aktem Konstytutywnym Ruchu.

Na Kręgu diecezjalnym padła propozycja, by Akt Konstytutywny nie tylko odmawiać, ale rozważyć go na spotkaniach kręgów w ramach formacji permanentnej. Podjąłem się więc nieśmiałej próby przygotowania propozycji konspektów. Planuję przygotować osiem takich spotkań – mając świadomość, że w ciągu roku zdarza się, że jakieś spotkanie może wypaść, lub przybiera w wyjątkowych okolicznościach inny charakter, niż formacyjny. 

Jest to propozycja. Niech animatorzy podejmą decyzję czy realizować ten cykl, czy jakiś inny, np z listów DK.

W załączniku materiały do pierwszego spotkania....

Czytaj więcej...

rozesłanieSzczęść Boże!

   Nie może Was tu zabraknąć, stańmy się jedną rodziną Ruchu Światło Życie.
  
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny Domowego Kościoła naszej Gliwickiej Diecezji na Eucharystię Rozesłania oraz Diecezjalny Dzień Wspólnoty w dniu 11-06-2022r. do  parafia św. Andrzeja w Zabrzu   ul. Wolności 196,
 
Plan rozesłania przedstawia się następująco; 
10,30- Zawiązanie wspólnoty ( ks. moderator Piotr Dyduch, diakonia muzyczna)
11,00- Eucharystia - przewodniczy ks. Biskup Andrzej Iwanecki
                              - kolekta- odpowiedzialny Domowy Kościół  4 osoby,( po jednym przedstawicielu z par rejonowych mogą         
                                być żony)
                              - przekazanie posług Par rejonowych ( rej. gliwicki, rej, tarnogórski)
12,15- Agapa w ogrodach- w ramach agapy grill i ciasta ( odpowiedzialny Domowy Kościół  prosimy o przywiezienie darów stołu
                               w postaci ciast 2 blach na rejon może być więcej.)
14,00- Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia i błogosławieństwem.
 
      Nie wierzcie tym co mówią , że nikt nie jeździ , przyjedźcie i sami zobaczcie jak dużą macie rodzinę.
   Czekamy na Ciebie i na Ciebie.
 
Z Panem Bogiem
Pozdrawiamy serdecznie
ks. Marek Olekszyk moderator diecezjalny DK
Ilona i Mariusz
rekolekcje liturgiczneZapraszamy do udziału w wakacyjnej Oazie rekolekcyjnej poświęconej zgłębianiu naszej katolickiej Liturgii. Rekolekcje organizowane są przez Diakonię Liturgiczą i skoncentrowane będą na poznawaniu i praktycznym odkrywaniu Liturgii Godzin.
 
Rekolekcje odbędą się w terminie od 5. do 10.07.2022r.Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie przy ul. Emilii Gierczak 2
Zapraszamy zarówno całe rodziny jak i osoby, które chciałyby indywidualnie poznawać piękno naszej Liturgii Godzin. Nasze Dzieci będą przeżywały swoją formację opartą na poznawaniu przestrzeni kościoła i jego zakamarków...

Czytaj więcej...

O rekolekcjach z Zasad Domowego Kościoła

Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez DK: rekolekcjach 15-dniowych I, II, III stopnia (oazach rodzin), kilkudniowych Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin (ORAR I i II stopnia), rekolekcjach ewangelizacyjnych i tematycznych. Rekolekcje te przeznaczone są dla małżonków wraz z dziećmi, jeśli nie ma przeszkód organizacyjnych.

Na rekolekcjach (zwłaszcza 15-dniowych) powinien być realizowany także program formacyjny dla dzieci.

Program Oazy I stopnia ma charakter ewangelizacyjno-katechumenalny; omawiane są również zagadnienia z zakresu duchowości małżeńskiej. 
Oaza II stopnia rozwija biblijne podstawy inicjacji liturgicznej; omawiane jest również przeżywanie okresów liturgicznych w rodzinie. 
Oaza III stopnia ukazuje rzeczywistość Kościoła jako wspólnoty.
ORAR I stopnia pogłębia rozumienie istoty, celu, duchowości i metody DK jako nurtu wspólnot rodzinnych w ramach Ruchu Światło-Życie. 
ORAR II stopnia przygotowuje małżeństwa do świadomego podjęcia posługi pary animatorskiej, ukazując wagę i odpowiedzialność zadań animatorów.

 

Formację podstawową stanowi przeżycie tematów formacyjnych według podręczników I i II roku pracy, oazy rekolekcyjnej I, II i III stopnia oraz ORAR I i II stopnia.

Członkowie DK po przeżyciu formacji podstawowej podejmują formację permanentną poprzez:

– ciągłe pogłębianie formacji podstawowej,
– realizację na spotkaniach miesięcznych tematów według materiałów proponowanych przez Centralną Diakonię DK lub według własnego wyboru,
– udział w rekolekcjach i sesjach tematycznych DK, 
– Triduum Paschalne przeżywane w formie rekolekcyjnej we własnej parafii albo wyjazdowe,
– uczestnictwo w ORD,
– udział w rekolekcjach organizowanych przez RŚ-Ż i innych.

Pkt. 19 Zasad Domowego Kościoła

Podkategorie

Formacja permanentna w Ruchu Światło- Życie (ciągła)

 • ciągłe pogłębianie formacji podstawowej 
 • realizacja na spotkaniach miesięcznych tematów według materiałów proponowanych przez Centralną Diakonię DK zawartych w Listach Domowego Kościoła lub według własnego wyboru
 • udział w rekolekcjach tematycznych oraz sesjach DK (sesja o pilotowaniu kręgów, ORDR I i II stopnia)
 • Triduum Paschalne przeżywane w formie rekolekcyjnej we własnej parafii albo wyjazdowe
 • uczestnictwo w ORD 
 • udział w rekolekcjach organizowanych przez Ruch Światło-Życie i innych

 

Biada

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

04 marzec 2024

Ruch Światło-Życie
 • Nie trzeba się bać tego, co nowe

  Poniższy wywiad to rozmowa z kobietą niezwykłą. Niezwykłą nie tylko dzięki swemu twórczemu talentowi. Niezwykłe było środowisko ludzi, z którymi pracowała i wspólnie zmieniała oblicze polskiego Kościoła. Niezwykła była również jej decyzja o zostawieniu tego środowiska, zrezygnowania z bycia „kimś” – po to, by podjąć nowe zadanie w nowym miejscu i stać się „nikim”. Bilans 

  Czytaj więcej

  Artykuł Nie trzeba się bać tego, co nowe pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Gizela Skop odeszła do Pana

  2 marca 2024 r., w godzinach wieczornych odeszła do Pana Gizela Maria Skop – współzałożycielka Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, muzykolog i muzyk kościelny, bliski współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aktywny członek zainicjowanych przez niego dzieł, członek diakonii ośrodka Marianum w niemieckim Carlsbergu. Urodziła się 10 grudnia 1939 r. w Strzybnicy (obecnie dzielnica Tarnowskich Gór), 

  Czytaj więcej

  Artykuł Gizela Skop odeszła do Pana pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Smartfon – wyzwanie naszych czasów. II edycja

  W związku z nasilającym się zjawiskiem fonoholizmu wśród młodych ludzi, spowodowanym bezrefleksyjnym korzystaniem z mediów cyfrowych, którego skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej, mamy zaszczyt zaprosić Państwa wraz z młodzieżą na wyjątkowe wydarzenie – Ogólnopolskie Sympozjum Naukowo – Edukacyjne SMARTFON – WYZWANIE NASZYCH 

  Czytaj więcej

  Artykuł Smartfon – wyzwanie naszych czasów. II edycja pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.