foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Relacje ze spotkań

Relacje ze spotkań Domowego Kościoła

OM2024
22-24 marca 2024 r. spotkaliśmy się w Kluczborku na oazie modlitwy o Eucharystii. Jej temat wyłonił się „sam” w związku z rozpoczynającym się w naszej diecezji akurat w tym czasie Kongresem Eucharystycznym pod hasłem „Ja jestem z Wami”. Chcieliśmy więc szczególnie rozważać rzeczywistą, realną i prawdziwą obecność Pana Jezusa w Jego Ciele i Krwi.
Jak to realizowaliśmy?
- poprzez ŚWIADECTWA Krzysi i Agaty. Krzysia dzieliła się z nami tym jak przeżywa Eucharystię w odniesieniu do żydowskiej paschy, jak pomagają jej znaki, symbole i tradycje Narodu Wybranego w rozumieniu tego, co się dzieje na ołtarzu w naszym czasie. A Agata przekazała nam, jak obficie Pan Bóg działa w jej codziennym życiu, dlaczego stara się jak najczęściej uczestniczyć w codziennej Eucharystii, jakie przyjęła wymagania, aby ten plan realizować i jakie to przynosi owoce.
- poprzez KONFERENCJE, w których jednak przewijały się też słowa świadectwa. Darek wprowadził nas do rozumienia istoty Ofiary Eucharystycznej, ks. Tomek mówił, jak Eucharystia prowadzi do adoracji, która w rzeczywistości zaczyna się już od Przeistoczenia i trwa już w czasie Mszy, a ja przekazałam informacje o cudach eucharystycznych z wykorzystaniem wyników badań naukowych, które potwierdzają obiektywnie te dary, którymi Pan Bóg nas obdarza.
- poprzez SPOTKANIA w grupach i DIALOG MAŁŻEŃSKI , w których zastanawialiśmy się nad przygotowaniem do Mszy w rodzinach, a szczególnie czasu przed i po Mszy, a także tego, jak odczuwamy jedność z innymi ludźmi, do której Eucharystia nas prowadzi
- a przede wszystkim poprzez udział w EUCHARYSTII, WIECZORNYCH ADORACJACH, NAMIOCIE SPOTKANIA, kiedy mogliśmy przyjmować Ciało Pana Jezusa i wpatrywać się w NIEGO.

Czytaj więcej...

Wczoraj zakończyła się Oaza Modlitwy dla kobiet w Kluczborku. Rekolekcje głosił ks. Michał Zurzycki. Mówił o tym, że kobieta jest marzeniem Boga, że jej piękno wynika ze zdolności do tworzenia relacji pełnych miłości i w tym najbardziej widać jej podobieństwo do Trójcy Świętej. Wszystkie uczestniczki mogły wykonać swój portret pt. Ja w Bożych oczach, spisać litanię wdzięczności i złożyć ją Bogu u Jego tronu. W programie znalazła się też projekcja filmu pt. „Dragonfly” oraz spotkanie z twórcami: Katarzyną Bogucką, współautorką scenariusza oraz reżyserem Arturem Radźko. Było dużo radości, dobrych słów, życzliwości i siostrzanej bliskości.
Oazę Modlitwy zorganizowała Diecezjalna Diakonia Modlitwy. Dziękujemy Ninie Niemiec, Ani Blazy, Krzysi Kociszewskiej, Joasi Kaczmarek oraz Ani Grajczyk za posługę.
Zdjęcia wykonane przez uczestniczki, a zwłaszcza Mariolę Cyprys-Płonkę. 
OK2014K

DWDD2023
DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH

Czwartego listopada w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. Ks. F. Blachnickiego Fundacji Światło-Życie w Katowicach odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych.

Rozpoczęliśmy ten dzień modlitwą całego Kościoła, czyli Jutrznią. W ramach DWDD odbyły się dwa spotkania tematyczne w grupach. Pierwsze dotyczyło pytania: Czym dla ciebie jest Kościół Żywy? Po bardzo owocnej współpracy i zaangażowaniu całej grupy doszliśmy do poniższych wniosków:

Czytaj więcej...

OM_Kluczbork2023
„Kościół Żywy” to hasło przewodnie bieżącego roku formacyjnego oraz temat Oazy Modlitwy, która odbyła się w terminie 20 – 22 października w Domu Rekolekcyjnym „Przystań dla Rodzin” w Kluczborku. Co sprawia, że Kościół jest żywy, a co powoduje, że staje się doliną wyschłych kości, jaki obraz Kościoła nosimy w sobie i jaka jest rola świeckich w Kościele – to tylko niektóre z poruszonych wątków. Była mowa także m.in. o tym, że kryzys jest cechą tego, co żywe, że wszelkie zmiany należy zaczynać od siebie, a także o tym, że Kościół żywy to Kościół głoszący Ewangelię. Omawiane podczas konferencji treści pogłębialiśmy podczas indywidualnej modlitwy Słowem Bożym i w czasie spotkań w małych grupach, zaś namacalnym doświadczeniem żywego Kościoła były modlitwy wieczorne. Głęboko zapadły nam w serca niezwykle obrazowe kazania, które głosił towarzyszący nam ojciec Maciej Kostecki, kamilianin. Dziękujemy Panu Bogu za dar wspólnoty, czas spędzony na modlitwie, przy wspólnym stole i w plenerze, a także za piękną, słoneczną pogodę w sobotnie popołudnie.
Fot. Bartosz Płonka Zdjęcia w LINK
-------
Dziękujemy Asi i Jackowi Kochom za wzięcie odpowiedzialności, zorganizowanie i poprowadzenie OM "Kościół Żywy".
Edyta i Jarek Myśliwscy
odpowiedzialni za Diecezjalną Diakonię Modlitwy

Kochani! Serdecznie dziękujemy za wspólne przeżycie wczorajszego Mikołajkowego Dnia Wspólnoty! To był naprawdę piękny czas! Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy tak pięknie włączyli się w jego oprawę! Szczególnie ogromne podziękowania dla naszych oazowych Dzieci! Pięknie zaprezentowały swoje jakże cudowne Boże Talenty !

Do zobaczenia za rok!

Aleksandra Ślązak

Czytaj więcej...

DzW29_10Droga Wspólnoto Oazowa
29.10.2022 odbył się nasz Dzień Wspólnoty i Koncert piosenek Jasia Michalika.
Był to piękny czas wspólnej modlitwy, adoracji i uwielbienia.
A o 20.00 odbył się niezapomniany koncert piosenek oazowych Jasia Michalika.
Serdecznie dziękujemy Bogu za wasz udział, zaangażowanie i wasze modlitwy.
W związku z tym posyłamy zdjęcia:
Link do albumu ze zdjęciami z Dnia Wspólnoty https://photos.app.goo.gl/1rsRZN59Ksyxng9p9
Link do albumu ze zdjęciami z koncertu Jasia Michalika https://photos.app.goo.gl/PP73y3jBu1uLao5VA
Z radością publikujemy nagranie wideo z tego koncertu:
Dzień Wspólnoty

Mikołaj 2021Dziękujemy Panu Bogu za wspólną Eucharystię na której zgromadziliśmy się 05.12.2021 w kościele Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach. Mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu zarówno bezpośrednio jak i dzięki transmisji online ze strony parafialnej.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i namiocie spotkania rozpoczęła się Msza Św. której przewodniczył ks. Tomasz Rak Moderator Rejonowy DK w koncelebrze z ks. Piotrem Dyduchem Moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie diecezji gliwickiej.

Do wszystkich uczestników kazanie wygłosił ks. Piotr Dyduch. Po Eucharystii odwiedził nas Św. Mikołaj z prezentami dla dzieci i dorosłych.

Niech będzie Pan Bóg błogosławiony ZDJĘCIA

podziękowanie samarytańskiZorganizowany przez Ruch Światło Życie na terenie w Szkoły Podstawowej nr3 "Bieg Sanarytański" dla uczenia 100. rocznicy urodzin patrona szkoły ks. F.Blachnickiego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem w śród uczniów i nawet ich rodziców.

Liczne konkurencje sportowe i konkursy, pozwoliły młodzieży bliżej popznać postać patrona swojej szkoły i zrozumieć i poznać idee przez niego głoszone.

Wśród uczniów i nauczycieli pojawiły się głosy o potrzebie kontynuowania również w następnych latach tej inicjatywy.

Po niżej znajduje się podziękowanie od Dyrekcji Szkły za zorganizowanie tego wydażenia.

Czytaj więcej...

Dzień Wspólnoty 06.12.2020Dziękujemy Panu Bogu za wspólną Eucharystię na której zgromadziliśmy się 06.12.2020 w kościele MP Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach. Mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu zarówno bezpośrednio (W RAMACH LIMITÓW) jak i dzięki transmisji YouTube ze strony parafialnej parafialnej

Kościół pomieścił wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć bezpośrednio w naszym spotkaniu. Po przywitaniu i zapaleniu świecy OAZY przez naszą parę rejonową Grażynę i Sławka Kubackich, konferencję na temat Nowego Człowieka wygłosił ks. Tomasz Rak.

Naszej Eucharystii przewodniczył ks. Adrian Ziaja nasz Moderator Rejonowy w koncelebrze z ks. Mateuszem Batogiem wikarym z goszczącej nas parafii i moderatorem Diakonii Modlitwy oraz o. Leszkiem Szkudlarkiem z Zabrza, który opiekuję się wieloma kręgami DK i nigdy nie odmawia uczestnictwa w organizowanych przez nasz Ruch rekolekcjach. 

Brakowało nam bardzo spotkań w grupach podczas Dnia Wspólnoty na i oczywiście wspólnej Agapy...  

Niech będzie Pan Bóg błogosławiony .

Link do zdjęć TUTAJ

kolędowanie

Radość z przeżywania Tajemnicy Wcielenia przeżywaliśmy podczas kolędowania w diecezjalnej wspólnocie Domowego Kościoła  wraz z księdzem biskupem Andrzejem Iwaneckim.

Przybyliśmy licznie w sobotę  11 stycznia 2020 r.  do parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Lublińcu, do Ojców Oblatów.

Rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią w czasie której kazanie wygłosił ks. bp Andrzej wskazując na ważne zasady komunikowania się w małżeństwie i z innymi ludźmi. W procesji z darami szli  nowi członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ze swoimi deklaracjami i złożyli je na ręce biskupa.Po mszy zaproszono nas do drugiego skrzydła budynku oblackiego, gdzie w przytulnej sali, śpiewając kolędy i degustując wspaniałe wypieki przywiezione z domu, mogliśmy odnowić znajomości i podyskutować na temat naszych diakonijnych posług.

Czytaj więcej...

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

22 lipiec 2024

Ruch Światło-Życie
 • Standardy ochrony małoletnich w Ruchu Światło-Życie

  15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka. Jednocześnie zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi. 15 sierpnia upływa okres przejściowy na dostosowanie standardów ochrony małoletnich do wymogów ustawy. W celu usprawnienia pracy w tych środowiskach Ruchu Światło-Życie, 

  Czytaj więcej

  Artykuł Standardy ochrony małoletnich w Ruchu Światło-Życie pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Rekolekcje tematyczne w Dursztynie

  Krótkie rekolekcje tematyczne Namiot Spotkania 12-18 lipca 2024. Jeżeli pragniesz:– odnowić swoją więź z Jezusem Chrystusem w Namiocie Spotkania i w sakramentach świętych– rozmawiać z Nim „jak przyjaciel z przyjacielem”– doświadczyć przemieniającej mocy słowa Bożego,to zapraszamy na 6-dniowe rekolekcje Namiot Spotkania do Pustelni ks. Blachnickiego. Prowadzący: Tomasz Nowak OP (Strefa Wodza) oraz INMK Informacje i 

  Czytaj więcej

  Artykuł Rekolekcje tematyczne w Dursztynie pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Zapisy do Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej

  Nabór kandydatów na studia IFPL odbywa się co dwa lata – kolejny cykl rozpoczyna się w roku akademickim 2024/2025. Kandydaci na studia w Instytucie powinni najpierw dokonać rejestracji elektronicznej w serwisie rekrutacyjnym (czynnym od czerwca 2024) na portalu www.kandydat.kul.pl/podyplomowe Kandydaci na studia w Instytucie powinni dokonać jak najwcześniej rejestracji elektronicznej w serwisie rekrutacyjnym (czynnym od czerwca 

  Czytaj więcej

  Artykuł Zapisy do Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.