foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Ruch Światło-Życie

Co to jest Ruch Światło-Życie?

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło - Życie jest starochrześcijański symbol ΦΩΣ (czyt.: FOS), ΖΩΗ (czyt.: ZOE) - gr. słowa światło-życie splecione literą omega, tworzące krzyż.

W znaku tym zawarty jest postulat jedności między światłem które otrzymujemy od Boga a naszym życiem - to światło otrzymane w Bożym Słowie i modlitwie musi stawać się treścią życia, nie może pozostać martwą literą, nie może być tak, że wiara swoje, a życie swoje.

Jest to też znak Chrystusa, w którego życiu najpełniej objawiło się światło miłości Boga i Jego zbawczego planu, dopełniającego się w Kościele. Jest on również wezwaniem do całkowitego oddania się Chrystusowi - Panu i Zbawicielowi, aby wraz z Nim - kierując się prawem życiodajnej śmierci - budować Kościół Żywy, poczynając od tego Kościoła, który jest w człowieku - za cenę umierania "starego człowieka".

Dalej - poprzez wydanie siebie dla braci na wzór Ukrzyżowanego Pana i budowanie wspólnoty Kościoła przez nieustanne przekreślanie siebie, aż do zjednoczenia na wzór Maryi z Chrystusem w godzinie Krzyża - źródła życia dla całego Kościoła. Znak "Fos-Zoe" jest również znakiem mocy, mocy Ducha Świętego, która dokonuje w człowieku tego, co dla jego naturalnych sił jest niemożliwe - sprawia w nim jedność światła i życia.

OM Wisła
O tożsamości mężczyzny i tkwiącej głęboko w męskich sercach potrzebie budowania dobrych relacji rozmawialiśmy podczas Oazy modlitwy dla mężczyzn, która odbyła się w ostatni weekend października w Domu Rekolekcyjnym Idylla w Wiśle. Był to czas dzielenia się w braterskiej wspólnocie przeżywaniem wiary, poszukiwania wsparcia w Panu Bogu, ale także doświadczania trudności i ograniczeń.
Zastawialiśmy się nad męskimi potrzebami: stawiania czoła wyzwaniom, własnej wartości, szacunku, dawania poczucia bezpieczeństwa, ale też tego, by samemu czuć się bezpiecznie. Zmierzyliśmy się z tematem Bożego daru - emocji i uczuć oraz odczytywania tego, co mają nam do powiedzenia o nas.
Świadomi, że aby wnosić błogosławieństwo w nasze małżeństwa, rodziny i inne relacje potrzebujemy błogosławieństwa Boga Ojca, podczas sobotniej modlitwy wieczornej przyjmowaliśmy je – wielu z nas bardziej świadomie niż wcześniej - z rąk kapłana.
W oddawaniu chwały Panu Bogu pomagało nam męskie granie w wykonaniu mocnej, międzywspólnotowej grupy muzyków, która przygotowała się pod kierunkiem Staszka Dragona.
Międzywspólnotowa okazała się cała oaza, uczestnicy przyjechali z 11 diecezji. Oaza modlitwy dla mężczyzn została zorganizowana przez Diecezjalną Diakonię Modlitwy po raz pierwszy i zapowiada się, że będzie to dobry początek czegoś większego.
Chwała Panu!
Odpowiedzialni za organizację OM dla mężczyzn: Marek Blaszkowski, Grzegorz Kociszewski, ks. Tomek Przybyła, Jarek Myśliwski
Fot. Błażej Ślązak

spotkanie modlitewne102023
Szczęść Boże
Zapraszamy  Was na spotkanie modlitewne pod Farą w najbliższy piątek 20.10. 2023. Przed modlitwą można skorzystać z modlitwy wstawienniczej, ale prosimy dajcie nam znać najpóźniej do środy wieczorem. Można pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na nr telefonu 513152301.
Niech Pan Was strzeże
Diakonia Modlitwy
OM68pazdziernik2023
O słuchaniu, które leczy , zaufaniu Panu Bogu, które daje siłę małżeństwu , dawaniu sobie zgody na przeżywanie emocji, także tych trudnych  i innych aspektach budowania relacji była mowa podczas oazy modlitwy, która odbyła się 6-8 października w Dom Rekolekcyjny Idylla Wisła.
Przeżywaliśmy ją w nieco innej, niż dotychczas formie.
Swoją głęboką więzią z Panem Bogiem, czego doświadczaliśmy zwłaszcza podczas Eucharystii, oraz wiedzą i doświadczeniem w czasie konferencji i warsztatów dzielił się z nami ks. dr Michał Zurzycki, psychoterapeuta, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Dziękujemy Ani i Rafałowi Blazym za wzięcie odpowiedzialności i zorganizowanie OM "Dobrzy w relacjach".

NoemiRutchZapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na rekolekcje dla teściów i przyszłych teściów "Noemi i Rut czy to jest możliwe?".

Olsztyn pod Częstochową, ośrodek Święta Puszcza, 9-12. 11. 23. Zaczynamy w czwartek kolacją i kończymy w niedzielę obiadem. Można być solo.  Prowadzenie: o. Leszek Szkudlarek, dr hab. Beata Ecler-Nocoń. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na rekolekcje dla teściów i przyszłych teściów "Noemi i Rut czy to jest możliwe?". Olsztyn pod Częstochową, ośrodek Święta Puszcza, 9-12. 11. 23.

Zaczynamy w czwartek kolacją i kończymy w niedzielę obiadem. Można być solo.  Prowadzenie: o. Leszek Szkudlarek, dr hab. Beata Ecler-Nocoń. Nina i Zygmunt Niemiec, tel. 697730699Nina i Zygmunt Niemiec, tel. 697730699

Diakonia Modlitwy zaprasza na spotkanie modlitewne w kaplicy przy Konwikcie jutro o 20.00. Stańmy razem przed tronem i oddajmy cześć jedynemu Bogu. Do zobaczenia.

pod farą

Droga Wspólnoto Oazowa

Przez cały rok formacyjny przygotowywaliśmy się do Jubileuszu Domowego Kościoła. Już 9 września spotkamy się w Częstochowie, podejmując trud pielgrzymowania. 

Zapraszamy Was do podjęcia ćwiczenia duchowego przed spotkaniem. Niech będzie ono dla nas umocnieniem, pogłębieniem relacji z Panem, czasem radosnego oczekiwania. 

Od 31 sierpnia podejmijmy nowennę w intencji pielgrzymowania oraz samego świętowania. Przez 9 dni zaproś do modlitwy różańcowej (np. jedna dziesiątka) jedną osobę, aby modlić się w konkretnych sprawach „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Każdego dnia niech towarzyszy nam inna intencja:

 1. Zawierzmy Bogu pielgrzymowanie do Częstochowy w ramach Jubileuszowej Pielgrzymki Domowego Kościoła, aby odbyło się bezpiecznie i w atmosferze radosnego świętowania.
 2. Wyrażajmy wdzięczność przed Bogiem za możliwość przeżycia 9 września Eucharystii celebrowanej w intencji wszystkich żyjących charyzmatem Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.
 3. Prośmy przed Bogiem za wszystkich, którzy swą posługą (pasterską, liturgiczną, muzyczną, organizacyjną) przyczynią się do tego, by Domowy Kościół mógł świętować swój jubileusz w ramach pielgrzymki 9 września w Częstochowie.
 4. Oddajmy przed Bogiem te wszystkie osoby, z którymi będziemy pielgrzymować i budować wspólnotę jubileuszowego świętowania.
 5. Powierzajmy Bogu tych, którzy nie mogą podjąć trudu pielgrzymowania w dniu 9 września i będą duchowo łączyć się ze wspólnotą jubileuszowego świętowania w Częstochowie.
 6. Dziękujmy Panu za tych wszystkich, którzy w ramach pielgrzymki szerzą dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
 7. Chwalmy Pana Boga w dziele Domowego Kościoła i wszystkich osób, które podjęły w swoim życiu charyzmat gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, w ramach 50 lat jego istnienia.
 8. Prośmy Pana Boga o to, by pielgrzymowanie Domowego Kościoła do Częstochowy w dniu 9 września stało się świadectwem wobec współczesnego świata radości budowania rodziny w duchu wiary katolickiej.
 9. PowierzajmyBogu duchową owocność odpustu zupełnego nadanego przez Penitencjarię Apostolską  dekretem na czas pielgrzymowania na Jasną Górę 9 września 2023 r. w ramach obchodów jubileuszu Domowego Kościoła.

Pozdrawiamy gorąco   Gosia i Tomek wraz z ks. Damianem

Dawid i Basia Borowik para rejonowa DK

Ksiądz Tomasz Rak moderator rejonowy DK 

 

spotkanie modlitewne

Trzeci piątek tuż tuż. Diakonia Modlitwy zaprasza na kolejne Spotkanie Modlitewne pod Farą. Czekamy na Was. Niech Duch Święty rozpali nasze serca swoim ogniem i zrodzi w nas nowe życie. 🕊
Do zobaczenia 🙂

Podkategorie

ks. Franciszek Blachnicki:

O świadectwie

 

Jeżeli uwierzyliśmy w Chrystusa naprawdę,
to musimy mieć pokój.
Jeżeli uwierzyliśmy w Chrystusa,
a mimo to lękamy się jeszcze ciągle różnych rzeczy,
to znaczy, że jeszcze w pełni, w sensie biblijnym
nie uwierzyliśmy w Chrystusa. [...]
Jeżeli rzeczywiście wierzymy,
to wtedy nasze życie
samo przez się staje się świadectwem.
Jeżeli potrafię pójść do tych ludzi,
z którymi się spotykam,
a którzy są kłębkiem nerwów,
czują się zagubieni
i nie potrafią sprostać problemom życiowym,
jeżeli potrafię wobec nich pokazać
ten pokój głęboki
płynący z uwierzenia w Ewangelię Chrystusa,
to wtedy jest to świadectwo,
które może tym ludziom pomóc.
Jeżeli natomiast ja sam wpadam w ich styl lęku,
narzekania, zabezpieczania się,
to moje świadectwo jest negatywne -
pokazuję im,
że wiara na nic się nie przyda w konkretnym życiu,
bo nie rozwiązuje problemów.

 

Tu znajdziesz świadectwa ludzi, którzy którzy byli z nami na rekolekcjach i Oazach Modlitwy.

 

 

 

 

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

11 grudzień 2023

Ruch Światło-Życie
 • Wirtualna Choinka 2023

  Marznięcie, które przeszywa serce Zimowy chłód przynosi ze sobą nie tylko mroźne powietrze, ale również bezlitosną rzeczywistość dla wielu ludzi. Zmagają się oni z ograniczonymi środkami finansowymi, są skazani na walkę o podstawową potrzebę: ciepło. Dla 4,2% Polaków, zima to nie tylko romantyczne spacery po zaśnieżonych parkach, to walka o przetrwanie. Wszyscy znamy uczucie zimna, 

  Czytaj więcej

  Artykuł Wirtualna Choinka 2023 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25

  Zapraszamy do udziału w konkursie na wyłonienie piosenki na rok formacyjny 2024/2025, który będzie przeżywany w temacie „Powołani do misji„. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów oraz osoby zainteresowane. Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób. Piosenki należy dostarczyć przesyłając zapis nutowy, osobno napisany tekst utworu, nagranie (np. 

  Czytaj więcej

  Artykuł Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Jeden duch i jedno serce

  Pierwszy w tym roku formacyjnym weekend przygotowujący do misji Ruchu Światło-Życie odbył się w dniach 17-19 listopada. Do Milanówka zjechały się osoby z całej Polski oraz o. Jan z Czech, aby wspólnie zadbać o swoją formację duchową i ludzką. Nie zabrakło również czasu na pogaduszki, wspólne picie kawy, jedzenie ciasta i opowieści z podróży.  Dzięki 

  Czytaj więcej

  Artykuł Jeden duch i jedno serce pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.