foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Diakonia Wyzwolenia

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jako dzieło kontynuacji Krucjaty Wstrzemięźliwości założonej przez bł. Franciszka Blachnickiego w 1957r. 

Bezpośrednim bodźcem do powołania KWC było wezwanie bł. Jana Pawła II, aby przeciwstawiać się "wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa..."[1]. Obecnym moderatorem krajowym KWC jest ks. Maciej Krulak.

 

Diakonia WyzwoleniaPrzesłanie Krucjaty wyraża jej herb.

 

Zawołaniem są słowa "Nie lękajcie się!" często wypowiadane przez Chrystusa, a także często przywoływane przez Jana Pawła II. Przypominają one członkom Krucjaty, że głównym ich zadaniem jest wyzwalanie ludzi od lęku, który czyni człowieka niewolnikiem.

Krzyż to znak Krucjaty wyprawy krzyżowej, a zarazem znak najgłębszej tajemnicy wolności.
Litera „M" symbolizuje stojącą pod Krzyżem Maryję wzór naszego oddania się Chrystu- sowi i zjednoczenia z Nim. Małe „m" po drugiej stronie krzyża to „my", którzy stajemy na zawołanie Papieża, aby wraz z Nim zjednoczyć się z Maryją (Totus Tuus) w oddaniu się Chrystusowi. Dlatego Krucjata Wyzwolenia Człowieka nazywana jest także Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła.

 

Deklaracja przystąpienia do Krucjaty.
Poniższy artykuł ukazał się w numerze 4(44) magazynu Eleuteria, kwartalnika Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
W sposób bardziej konkretny Ruch Światlo-Życie zaczął kontynuować dzieło Krucjaty Wstrzemięźliwości od 23 października 1978 r. Wówczas Jan Paweł II, podczas audiencji dla Polaków, skierował znamienny apel: "Proszę was, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności, i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu..." Obecny na tej audiencji Ojciec Założyciel Ruchu zrozumiał, że jest to apel do członków Ruchu i trzeba natychmiast odpowiedzieć. Za kilka dni, przemawiając przez Radio Watykańskie, ogłosił uczestnikom Ruchu Światło-Życie, że rozpoczyna się czas przygotowania do podjęcia diakonii wyzwolenia na rzecz młodzieży i całego Narodu. Wrócił do Polski i rozpoczął przygotowania. Za kilka miesięcy był gotowy program II Krucjaty. która została złożona w darze Ojcu Świętemu 8 czerwca 1979 r. w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski, na lotnisku w Nowym Targu. Ojciec Święty pobłogosławił wówczas Krucjatę Wyzwolenia Człowieka i ze wzruszeniem za nią dziękował. Wtedy delegacja Ruchu przyniosła w procesji z darami Księgę Czynów Wyzwolenia, prosząc Ojca Świętego o błogosławieństwo dla tego dzieła. W Księdze było wpisanych kilkaset nazwisk członków-założycieli.

kwc2023

kwc23032023

Najpierw spotkaliśmy się na Mszy św. w kościele w Sowicach, gdzie dziękowaliśmy Dobremu Bogu za kolejny rok w którym mogliśmy służyć w Diakonii Wyzwolenia. Naszą bezalkoholową Zabawę Karnawałową już na sali, rozpoczęlimśmy od modlitwy do Ducha Świętego o wsparcie dla tych, którzy walczą ze swoimi nałogami i oraz tych, którzy ich wspierają. 

Na dobry początek nasi wodzireje Bażena i Janusz Majewscy poprowadzili nas do uroczystego POLONEZA. Ruszyliśmy dopiero kiedy Janusz odczytał stosowny fragment z Pana Tadeusza,  który nadał odpowiedniej powagi i jednocześnie animuszu całemu towarzystwu.

Podczas Seminarium miały miejsce dwa wykłady o tematyce antyalkoholowej. Pierwszy wykład prowadzony był przez prof. dr hab. Krystyna Tyrpień - Golder pt.:,,Alkohol i współuzależnienia". Drugi wykład poprowadził ks.dr Jakub Płonka pt.: ,, Wolność chrześcijańska, a uzależnienia od alkoholu".

ZDJĘCIA z balu

 

kwc

W dniu 4.02.2023 miało miejsce Seminarium ,,Życie w trzeźwości" zorganizowane przez Diakonie Wyzwolenia Ruchu Światło - Życie Diecezji Gliwickiej.

Podczas Seminarium miały miejsce dwa wykłady o tematyce antyalkoholowej. Pierwszy wykład prowadzony był przez prof. dr hab. Krystyna Tyrpień - Golder pt.:,,Alkohol i współuzależnienia". Drugi wykład poprowadził ks.dr Jakub Płonka pt.: ,, Wolność chrześcijańska, a uzależnienia od alkoholu". Seminarium miało miejsce w tarnogórskiej restauracji ,,Gościniec" i cieszyło się dużą popularnością.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Serdecznie zapraszamy do udziału w czuwaniu przy Krzyżu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Został on pobłogosławiony w Krościenku w dniu 9 listopada 2002 roku i od tej pory od grobu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego odbywa peregrynację w kraju i za granicą.
Gromadzą się przy nim na modlitwie nieraz bardzo liczne wspólnoty w diecezjach, parafiach i w domach.
Modlitwa ta, zgodnie ze świadectwami jej uczestników, przynosi wiele owoców.
Czuwanie przy Krzyżu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest pięknym świadectwem naszej duchowości, ukazującym moc wyzwolenia i przejścia ze śmierci do życia.
Rozpoczynamy peregrynację Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w rejonie lublinieckim Domowego Kościoła naszej diecezji gliwickiej.
7.11.2020 r. o godz. 11.00 Eucharystią, po niej nabożeństwo przy Krzyżu KWC i oddanie Krzyża pierwszej rodzinie, która wyraziła chęć goszczenia Krzyża w swoim domu.

Danuta Niemiec

Po niżej znajdziecie wszelkie materiały potrzebne by w swoim domu czy też parafii taką peregrynację zorganizować.

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

11 grudzień 2023

Ruch Światło-Życie
  • Wirtualna Choinka 2023

    Marznięcie, które przeszywa serce Zimowy chłód przynosi ze sobą nie tylko mroźne powietrze, ale również bezlitosną rzeczywistość dla wielu ludzi. Zmagają się oni z ograniczonymi środkami finansowymi, są skazani na walkę o podstawową potrzebę: ciepło. Dla 4,2% Polaków, zima to nie tylko romantyczne spacery po zaśnieżonych parkach, to walka o przetrwanie. Wszyscy znamy uczucie zimna, 

    Czytaj więcej

    Artykuł Wirtualna Choinka 2023 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25

    Zapraszamy do udziału w konkursie na wyłonienie piosenki na rok formacyjny 2024/2025, który będzie przeżywany w temacie „Powołani do misji„. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów oraz osoby zainteresowane. Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób. Piosenki należy dostarczyć przesyłając zapis nutowy, osobno napisany tekst utworu, nagranie (np. 

    Czytaj więcej

    Artykuł Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Jeden duch i jedno serce

    Pierwszy w tym roku formacyjnym weekend przygotowujący do misji Ruchu Światło-Życie odbył się w dniach 17-19 listopada. Do Milanówka zjechały się osoby z całej Polski oraz o. Jan z Czech, aby wspólnie zadbać o swoją formację duchową i ludzką. Nie zabrakło również czasu na pogaduszki, wspólne picie kawy, jedzenie ciasta i opowieści z podróży.  Dzięki 

    Czytaj więcej

    Artykuł Jeden duch i jedno serce pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.