„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II
Ruch Światło-Życie - Diecezja Gliwicka -Rejon Tarnowskie Góry
Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło - Życie
W klimacie zdominowanym przez wojnę na Ukrainie trwa Oaza Żywego Kościoła 2022. Nie tylko w Centrum w Gwardijskim, które w tym roku 20 czerwca obchodziło 13. rocznicę erygowania. Miejsce i przestrzeń Świadectwa tych, którzy są z nami teraz, albo już przeżyli rekolekcje, przekonują nas, jak bardzo jest potrzebne im takie miejsce i przestrzeń – mówi
Na swoim profilu na Facebooku ks. Jarosław Gąsiorek, wieloletni moderator Ruchu Światło-Życie na Ukrainie, pierwszy moderator Centrum w Gwardijsku, obecnie pracujący w Winnicy, przytacza “bolesne (ale i pełne nadziei) wspomnienia” z dwóch wyjazdów na zwolnione od okupantów tereny Buczy, Irpinia, Borodianki i okolicznych wiosek, oraz rozmowy z uciekinierami, którzy się u niego zatrzymywali. *** Jak
Umarłe sady Wschodnie rubieże naszej ojczyzny, gdzieś za Tomaszowem Lubelskim. Na horyzoncie widać światła Rawy Ruskiej. Niewiele osób tak daleko się zapuszcza. Bo i po co? Znajduje się tam wioska. Przed wojną mieszkali w niej Ukraińcy. Mieli jedną dużą cerkiew, siedem małych kapliczek-cerkiewek i wielkie sady. Po wojnie, w ramach Akcji „Wisła” Ukraińców wysiedlono, kapliczki
Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego
Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.
Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.
Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.
Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.