foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

 Zmarł ks. kan. Jan Froelich, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach, wcześniej przez 28 lat proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Głębcach. Przeżył 65 lat, z czego 39 jako kapłan.

froelichŚp. ks. Froelich zmarł 5 stycznia 2021 r., kilka dni przez Świętem Chrztu Pańskiego, obchodzonym przez kapłanów Wspólnoty Chrystusa Sługi, do której należał zmarły, jako Święto Chrystusa Sługi. Żył chryzmatem diakonii, darem służby. Jak często podkreślał, uważał się za kapłana ukształtowanego przez Ruch Światło-Życie. Już w pierwszych latach swego kapłaństwa zaangażował się w ruch oazowy i ewangelizację.

 

Pochodził z parafii pw. Matki Boskiej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Urodził się 16 kwietnia 1955 r. w Chorzowie. Dokładnie 26 lat później, w 1981 r. został wyświęcony. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Tychach i św. Wojciecha w Mikołowie. W 1987 r. został proboszczem w Wiśle Głębcach, gdzie wybudował plebanię i dom katechetyczny. W 2015 r. zaczął kierować parafią w Bierach.

 

„Był bardzo gorliwy w kapłaństwie. Skrupulatny. Od lat seminaryjnych ciężko chorował” – wspomina swego zmarłego kolegę i krajana ks. Marcin Aleksy, pochodzący z tej samej parafii w Tarnowskich Górach.

Program Uroczystości Pogrzebowych Ks. kanonika Jana Froelicha

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach

Piątek 08.01. 2021
9:00 – wprowadzenie ciała śp. Ks. Jana Froelicha do kościoła w Bierach
Po wprowadzeniu Msza święta – (uczestniczą delegacje z poszczególnych wspólnot działających przy parafii). Msza święta bez koncelebry księży!

Czuwanie przy trumnie ks. Proboszcza parafian i gości do godz. 21.00

14.00 – Msza św. sprawowana przez kapłanów pod przewodnictwem ks. wicedziekana Andrzeja Szczepaniaka. Msza bez udziału wiernych! Bardzo prosimy księży o zabranie własnej alby i złotej stuły.

16.30 – Msza święta pogrzebowa za śp. ks. Jana Froelicha pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Romana Pindla (z udziałem tylko najbliższej rodziny oraz władz samorządowych). Msza św. bez koncelebry księży!

20.00 – Msza św. za śp. Ks. Jana Froelicha (dla parafian i gości)

Kościół Znalezienie Krzyża Świętego w Wiśle Głębce

Sobota 09.01. 2021
9:00 – wprowadzenie ciała śp. Ks. Jana Froelicha do kościoła w Wiśle Głębcach

Czuwanie modlitewne przy trumnie śp. Ks. Jana Froelicha parafian i gości do godz. 13.00

10:00 – Msza święta za śp. Ks. Jana Froelicha (dla parafian i gości)
12:00 – Msza święta za śp. Ks. Jana Froelicha sprawowana przez kapłanów. Msza bez udziału wiernych! Bardzo prosimy księży o zabranie własnej alby i złotej stuły.

14:00 – Msza święta pogrzebowa za śp. ks. Jana Froelicha pod przewodnictwem Biskupa Piotra Gregera (z udziałem tylko najbliższej rodziny oraz przedstawicieli wspólnot parafialnych i wyznaniowych, oraz władz samorządowych). Msza św. bez koncelebry księży!

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Biada

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

11 grudzień 2023

Ruch Światło-Życie
 • Wirtualna Choinka 2023

  Marznięcie, które przeszywa serce Zimowy chłód przynosi ze sobą nie tylko mroźne powietrze, ale również bezlitosną rzeczywistość dla wielu ludzi. Zmagają się oni z ograniczonymi środkami finansowymi, są skazani na walkę o podstawową potrzebę: ciepło. Dla 4,2% Polaków, zima to nie tylko romantyczne spacery po zaśnieżonych parkach, to walka o przetrwanie. Wszyscy znamy uczucie zimna, 

  Czytaj więcej

  Artykuł Wirtualna Choinka 2023 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25

  Zapraszamy do udziału w konkursie na wyłonienie piosenki na rok formacyjny 2024/2025, który będzie przeżywany w temacie „Powołani do misji„. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów oraz osoby zainteresowane. Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób. Piosenki należy dostarczyć przesyłając zapis nutowy, osobno napisany tekst utworu, nagranie (np. 

  Czytaj więcej

  Artykuł Konkurs na piosenkę roku OŻK 2024/25 pochodzi z serwisu OAZA.PL.

 • Jeden duch i jedno serce

  Pierwszy w tym roku formacyjnym weekend przygotowujący do misji Ruchu Światło-Życie odbył się w dniach 17-19 listopada. Do Milanówka zjechały się osoby z całej Polski oraz o. Jan z Czech, aby wspólnie zadbać o swoją formację duchową i ludzką. Nie zabrakło również czasu na pogaduszki, wspólne picie kawy, jedzenie ciasta i opowieści z podróży.  Dzięki 

  Czytaj więcej

  Artykuł Jeden duch i jedno serce pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.