foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Domowy Kościół - IKONA ŚWIĘTEJ RODZINY

 Ikona DK

Jest to obraz Świętej Rodziny, obraz zjednoczenia (komunii) Świętych Osób.  Jednocześnie obraz ten wyraża zjednoczenie, miłość, życie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, która dąży do świętości i do tworzenia komunii we własnym małżeństwie i rodzinie.

Święty Józef przygarnia Maryję. Podanymi sobie rękoma Oboje trzymają i obejmują Chrystusa. Chrystus lewą rękę łączy z Ich rękoma, zaś prawą ręką podniesioną do błogosławieństwa wskazuje na Maryję. Te trzy złączone dłonie wyrażają jedność Chrystusa z parą małżeńską złączoną przysięgą małżeńską. Wyrażają one drogę i zadania małżonków chrześcijańskich: każde z nich z osobna i oboje razem powinni trzymać się Chrystusa. On jest między nami - małżonkami chrześcijańskimi. Uwagę naszą zwraca serdeczność i troskliwość, z jaką Święty Józef obejmuje małżonkę. Nasuwa się tu zalecenie Św. Pawła:"Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niegosamego siebie" (Ef 4, 25). Ikona ta jest, więc obrazem miłości Chrystusa do Kościoła, której uosobieniem ma być każde małżeństwo.

"Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a Ziemią"- mówi Bóg (Rdz 9, 13).W ikonografii, w sztuce łuk często oznacza obecność Bożą - przymierze Boga z ludźmi. Łuk łączący i jednoczący Maryję i Józefa, całą Świętą Rodzinę, mówi nam o Bożym przymierzu z rodziną, z małżonkami. Może on, jak i cała ikona, symbolizować miłość Boga do swego ludu, która już w Starym Testamencie była zobrazowana przez miłość małżeńską: "...Bo małżonkiem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał Cię Jahwe. I jakby do porzuconej żony młodości mówi Bóg: na krótką chwilę porzuciłem ciebie, ale z ogromną miłością cię przygarnę" (p. Iz 54, 4-10).

Ikona ta mówi: "Bóg jest miłością... Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas...(1 J 4, 7-18).O takiej wymowie może świadczyć fakt, że środek, koła, którego fragmentem jest ten łuk, znajduje się w miejscu zetknięcia, przytulenia Maryi i Józefa. Żółty i złoty kolor wiążą się ze światłością. Złocisty łukwyobraża światło Boże, jakim się kierowali Maryja z Józefem w swoim życiu i jakim my w swoim życiu małżeńskim i rodzinnym chcemy się kierować. Żółty kolor nad łukiem jest znakiem światła, którym mamy być jako uczniowie Chrystusa: "Wy jesteście światłem świata. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca Waszego, który jest w niebie" - mówi Chrystus (Mt 5, 14-16).

Ikona ta przypomina także o zadaniach, które chcemy podejmować, jako należący do Ruchu. Wspólne wyciągnięcie rąk ku Chrystusowi, złączenie się z Nim oraz Jego błogosławieństwo i oparcie Jego ręki na dłoniach małżonków przypomina o modlitwie małżeńskiej i dialogu małżeńskim. O dialogu małżeńskim przypominają też czułość i serdeczność w geście objęcia, przytulenia Maryi i Józefa. Dialog małżeński to miejsce, gdzie z miłością obejmujemy sprawy drugiego człowieka, szczególnie tego najbliższego - współmałżonka i myślimy jak zjednoczyć się bardziej, by być bliżej Boga i siebie, by móc Go razem nieść innym, tym, z którymi dzielimy się naszymi osiągnięciami i trudnościami na spotkaniach. To serdeczne objęcie i łączące się dłonie przypominają o regule życia, gdy swymi czynami, swym postępowaniem obejmujemy także drugiego człowieka i jednoczymy się z nim. Rodzina w łuku Miłości Bożej, w przymierzu z Bogiem przypomina o szczególnym czasie uaktualnienia przymierza Boga z naszą rodzina, jakim jest czas modlitwy rodzinnej.

Na rękach Maryi i Józefa jest Chrystus. W naszych - jest Słowo Boże, gdy rozważamy je i wprowadzamy w codzienne życie. Oczy Maryi - skierowane do błogosławiącego Jezusa przypominają o modlitwie osobistej.

Ikona ta zawiera wiele symboli i znaczeń. Przez to bogactwo, może, więc w różny sposób do nas przemawiać. Na pewno wzywa: "Przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga." (Rz 15, 7) "Bądźcie i wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5, 48).

Ikonę napisała dla Equipes Notre-Dame w latach siedemdziesiątych siostra Maria-Paula, zakonnica benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jeruzalem na prośbę Marii i Ludwika d`Amonville - odpowiedzialnych wówczas za Ruch Equipes Notre Dame. Przez END ikona traktowana jest jako „ich ikona" - symbol END.

W 1988 r. w Lourdes we Francji odbywał się kolejny Międzynarodowy Kongres Equipes Notre Dame, w którym uczestniczyli gościnnie także przedstawiciele naszego Ruchu. Spotkało ich wtedy wielkie wyróżnienie. Ofiarowano nam – Domowemu Kościołowi - ikonę Świętej Rodziny. 

BIBLIA AUDIO na MP3 - do pobierania...

Biblia Audio dla każdego

Książki religijne

Może znajdziesz coś dla siebie?

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

28 marzec 2025

Ruch Światło-Życie
  • Oaza Modlitwy w Krościenku

    Po raz pierwszy w historii Ruchu Światło-Życie wspólna Oaza Modlitwy zgromadziła 270 uczestników z diecezji sosnowieckiej i tarnowskiej. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 14-16 marca 2025 roku w Krościenku, miało wyjątkowy, jednoczący obie diecezje charakter – jego duchowym przewodnikiem był biskup Artur Ważny. Spotkanie zakończyło się Dniem Wspólnoty, podczas którego do uczestników rekolekcji dołączyli 

    Czytaj więcej

    Artykuł Oaza Modlitwy w Krościenku pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Wspieraj misje oazowe w Wielkim Poście

    Drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi jako niedzielę „Ad Gentes” – dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Centralna Diakonia Misyjna zachęca, by w tym dniu szczególnie pamiętać o misjach i misjonarzach Ruchu Światło-Życie. Pamiętajmy o Kenii, gdzie na stałej misji przebywa Ewa Korbut, animatorka z archidiecezji krakowskiej. Tam regularnie odbywają się rekolekcje 

    Czytaj więcej

    Artykuł Wspieraj misje oazowe w Wielkim Poście pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Referaty z 50. Kongregacji Odpowiedzialnych

    Publikujemy referaty wygłoszone w czasie 50. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która odbyła się w dniach 21-24 lutego 2025 w Częstochowie na Jasnej Górze. Ruch Światło-Życie wobec wyzwań współczesnego świata z racji 50. Kongregacji Odpowiedzialnych – dr Robert Derewenda Nawrócenie pastoralne wspólnoty Ruchu Światło-Życie w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła – o. Bartłomiej Parys SVD Synod o 

    Czytaj więcej

    Artykuł Referaty z 50. Kongregacji Odpowiedzialnych pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.