opłatekZe względu na obowiązki zawodowe dotarliśmy w zastępstwie za naszą parę diecezjalną Olę i Darka Jóźwików do Skorzeszyc, dopiero późnym piątkowym wieczorem. Nie byliśmy jednak ostatni... Puszcza oczko

Rano, skoro świt rozpoczęliśmy Namiotem Spotkania przed Najświętszym Sakramentem i Jutrznią.

Tak rozpoczęty dzień pozwala nam zawsze z nadzieją i optymizmem przeżyć nawet najtrudniejsze momenty w ciągu nadchodzącego dnia.

Tradycyjnie już ogólnopolski opłatek DK,  to bardzo intensywny czas dla odpowiedzialnych za Domowy Kościół, gdyż w wtedy właśnie dzielą się oni swoimi problemami i wysłuchują konferencji, które starają się odpowiadać na najbardziej palące pytania dnia codziennego Ruchu i Kościoła.

 

konferencjaJest to również czas sprawozdań z działań podejmowanych przez Ruch w zakończonym już roku, które przygotowuje krąg centralny. Na spotkaniu w Skorzeszycach były pary diecezjalne i filialne z wszystkich 41 diecezji i oczywiście krąg centralny z parą krajową - Beatą i Tomaszem Strużanowskimi wraz z księżmi moderatorami.

Jesteśmy pod bardzo wielkim wrażeniem ze spotkania z naszą parą krajową. Okazało się, że są to bardzo kompetentni, konkretni, życzliwi i ciepli ludzie, których trudno by posądzić o to, że w DK realizują jakieś swoje osobiste ambicje. W prowadzonych przez nich spotkaniach dało się wyczuć, że kierują się oni przede wszystkim duchem służby z pełnym oddaniem naszemu ruchowi i Kościołowi. Mieliśmy też okazję rozmawiać z nimi osobiście. (To tylko taka mała dygresja w kontekście niedawnych dyskusji nad proponowanymi zmianami w naszym statucie DK na szczeblu krajowym...)

Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach, to ośrodek diecezji kieleckiej, do którego zaprosili nas półtora roku temu Gosia i Staś Saletrowie, teraz już była para diecezjalna.

opłatek

Podczas sobotniego spotkania ogólnego, Dana i Darek Stępniowie związani z poradnictwem rodzinnym z diecezji wrocławskiej, przedstawili prezentację dotyczącą zagrożeń związanych z seksualizacją programów szkolnych dla naszych dzieci i problemem gender.

Podczas spotkań filialnych uczestnicy dzielili się radościami i problemami w działalności Ruchu w naszych diecezjach. Mimo tego, że zgodnie z duchem zasad  DK, nie uczestniczyliśmy jako przebywający tam w zastępstwie naszej pary diecezjalnej, w spotkaniu kręgu filialnego, to nie przepuściliśmy żadnej okazji (łącznie ze wspólnymi posiłkami na stołówce) by rozmawiać i dzielić się z innymi parami diecezjalnymi, tym co dzieje się w naszych diecezjach i poszukując inspiracji do dalszego działania w naszej diecezji.

Po południu był czas na zwiedzanie kieleckiej katedry, tamże koncert kolęd w wykonaniu chóru "Alternatywa" a po wieczerzy wigilijnej w seminarium kieleckim, obejrzeliśmy świetny spektakl teatralny w wykonaniu alumnów seminarium kieleckiego pod tytułem "Łogień Historie Góralskie".

Powiem szczerze, że dawno już nie byłem na tak profesjonalnie wyreżyserowanym i zagranym przez aktorów spektaklu.

Wszyscy uczestnicy podkreślali dużą serdeczność miejscowej wspólnoty, która robiła wszystko żeby nas tutaj jak najlepiej ugościć.

Podczas niedzielnego spotkania otrzymaliśmy informację od Elżbiety Kozyry i Marysi Różyckiej z sekretariatu DK o przebiegu prac budowlanych w domu na Jagiellońskiej w Krościenku. Wysłuchaliśmy też sprawozdania finansowego za 2013 rok oraz planów i zamierzeń na najbliższe miesiące.

Na zakończenie tej części spotkania, swoje słowo wygłosił do nas opiekun naszego ruchu z ramienia Episkopatu Polski, Bp Adam Szal. Z wielką troską mówił on o tym, że powinniśmy bardziej aktywnie włączać się w działania naszych parafii. Podejmując się na przykład animowania Oazy młodzieżowej w parafii, czy też prowadzenia spotkań dla bierzmowanych. Myślę, że w wielu parafiach rzeczywiście istnieje taka potrzeba i trzeba by te wskazówki przekuć na konkretne działanie. Jak to zrobić, to temat do poważnego zastanowienia się bezpośrednio w naszych kręgach przy parafialnych.

 

Niedzielnej eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Ryczan pasterz diecezji wraz z księdzem biskupem Adamem Szalem. Podczas homilii w nawiązaniu do niedzieli Chrztu Pańskiego, bp Kazimierz podkreslił istotę chrztu każdego z nas i konieczności dawania świadectwa wobec współczesnego świata. Mamy prawo i obowiązek, jako rodziny DK, do głoszenia Chrystusa wszystkim i w każdych okolicznościach.

Dziękujemy, że mogliśmy w Waszym imieniu uczestniczyć w tych spotkaniach. Było to dla nas wielkie przeżycie i zaszczyt, że mogliśmy reprezentować Domowy Kościół z naszej diecezji.

Adriana i Grzegorz Machoń

Diakonia Modlitwy

ZDJĘCIA