foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
"Potępienie i oskarżenie to narzędzia, którymi posługuje się wróg, aby zatrzymać nas w miejscu. Pamiętaj... Bóg Cię nie oskarża!." - Marcin Zieliński - Ps 103, 8-14 Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo łagodny. Nie wiedzie sporu do końca i nie płonie gniewem na wieki. Nie postępuje z nami według naszych grzechówani według win naszych nam nie odpłaca. Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, tak można jest Jego łaskawość dla tych, co się Go boją. Jak jest odległy wschód od zachodu, tak daleko odsuwa od nas nasze występki. Jak się lituje ojciec nad synami, tak Pan się lituje nad tymi, co się Go boją. Wie On, z czego jesteśmy utworzeni, pamięta, że jesteśmy prochem.

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

Na zaproszenie i prośbę ks. Krystiana Hajduka, pochodzącego z Suchej Góry, już po raz drugi było mi dane przebywać na Ukrainie, tym razem w parafii św. Trójcy w Zinkowie.

Na początek trochę historii parafii Zinków (Diecezja Kamieniec Podolski) w której gościliśmy przez 7 dni.

Parafia położona jest ok. 70 km na północ od Kamieńca Podolskiego. Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, początkowo był prawdopodobnie drewniany z połowy XV w. Obecny murowany gmach powstał w połowie XVIIw. Kilkakrotnie był niszczony.

Gruntownie restaurowany w 1708r. W czasach represji stalinowskich w 1938r. ponownie poważnie zniszczony. Zniszczenie kościoła zaczęło się od zrzucenia kamiennej figury Matki Bożej. Obecnie z fragmentu tej figury, która się zachowała, została zrobiona chrzcielnica. Nad chrzcielnicą zostały umieszczone marmurowe tablice z nazwiskami ofiar stalinowskich represji, a wśród nich Ks. Jana Lukacza, proboszcza w Zinkowie, zmarłych z głodu i zaginionych w czasie II wojny światowej. Kiedy nie było księdza, ludzie przychodzili pod zniszczone mury kościoła, aby się pomodlić. W 1989 r. katolicy odzyskali zburzony kościół i przeprowadzili tymczasową restaurację. Poświęcony został 24 grudnia 1990r. , a rok później parafia została oficjalnie zarejestrowana. W latach 1994 – 1997 została przeprowadzona gruntowna restauracja Kościoła, w tym czasie wybudowano również ogrodzenie i dzwonnicę. Wnętrze nabrało nowego wyglądu. Podczas Wielkiego Jubileuszu Odkupienia w 2000r. parafia przeżyła Misje św. , które prowadzili Ojcowie Oblaci z Gniewania. W 2005 r. odbyła się tam wizytacja kanoniczna , a w czerwcu 2007r. parafia przeżyła peregrynację obrazu Matki Bożej Latyczowskiej.

Kościół Zinkow

Od 2010 r. proboszczem tej parafii jest ks. Krystian Hajduk, który zastąpił proboszcza Stanisława Kumiega, będącego proboszczem tej parafii przez kilkanaście lat.

Jak wspomniałem wyżej , pojechałem tam na zaproszenie, ale tak naprawdę za namową Teodora, który w temacie Ukrainy i tamtejszych potrzeb jest doskonale zorientowany. Tym razem osoby wyjeżdżające, to sami elektrycy. Mieliśmy tam do wykonania instalację elektryczną w kościele i na probostwie. Elementy instalacji elektrycznej, któreśmy wieźli na Ukrainę zajmowały całkiem spory bagażnik samochodu księdza (Hunday Sonata). Każdy wieziony kabel, czy inne elementy przypominały nam tych wszystkich ludzi, którzy to wszystko podarowali (właścicieli hurtowni elektrycznych, osoby z DK, wreszcie konkretne wspólnoty). Nie liczyliśmy wartości tych rzeczy, ale na pewno kwota ta to wartość kilku tysięcy złotych.

Osoby biorące udział w naszej wyprawie: szef całej grupy Teodor N., jak również Zbyszek K. z DK Piekary Śląskie i Marian z parafii M.B. Królowej Pokoju.

Cele naszego wyjazdu były ściśle określone:

 • spotkanie z tamtejszą wspólnotą, jak również z rodzinami DK w Michałówce (poprzedniej parafii ks. Hajduka)
 • udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych prowadzonych przez księdza i pary DK z Ukrainy
 • remont instalacji elektrycznej.

Tak godząc te wszystkie cele, przy okazji zwiedzając Ukrainę (Uman z pięknym parkiem „Zofija”, Kamieniec Podolski z twierdzą i katedrą, jak również twierdzę w Chocimiu), spędziliśmy tam cały tydzień.

Ruiny zamku

Spotkani tam ludzie, byli bardzo religijni, szczególnie babcie, znające niejedną pieśń czy modlitwę w języku polskim, pamiętające czasy walki z Bogiem i kościołem, kiedy modlitwy, dziś odmawiane, osobiście przepisywały w zeszycie, by przekazać je swoim dzieciom i wnukom. Babcie bardzo aktywnie włączały się w modlitwę wiernych na Mszy św. podawając intencje, a każdą pieśń w języku polskim, zaintonowaną przez księdza, potrafiły zaśpiewać. Szacunek jaki nam okazywano często wprowadzał nas w spore zakłopotanie.

Ale mylił by się ten, kto myśli, że wierni ukraińscy, to tylko starsi ludzie. W parafii jest spora grupa ministrantów, jak również schola. Sporo osób angażuje się w czytanie Słowa Bożego i śpiewanie psalmu na Eucharystii .

Na zaproszenie, do udziału w rekolekcjach dla małżeństw, które ksiądz wystosował do 30 rodzin, odpowiedziało przeszło 20 (parafia liczy ok. 300 wiernych). Małżeństwa te wytrwale uczestniczyły w rekolekcjach prowadzonych według materiałów oazowych, (4 prawa życia duchowego) od soboty wieczora, poprzez całą niedzielę, do poniedziałkowych godzin popołudniowych (na Ukrainie było to święto – Dzień Zwycięstwa.)

Byliśmy pełni podziwu ich wytrwałości w przyjmowaniu, treści dla nich niezmiernie trudnych. Jest szansa na powstanie w tej parafii kręgów DK (zresztą taki był zamiar ks. Hajduka).

Cerkwie

Jeżeli chodzi o remont instalacji elektrycznej to sporo zostało zrobione w zakresie głównych rozdzielni, jak i głównych przewodów zasilających. Wszystkie odbiory o dużej mocy uzyskały oddzielne zasilanie (kuchnia, bojler w łazience, automat czy hydrofor), ale jest jeszcze trochę pracy nad instalacją oświetleniową i gniazdkami w poszczególnych pomieszczeniach. Myślimy również o ogrzewaniu kościoła elektrycznymi promiennikami ciepła (jest w nim bardzo zimno) i unowocześnieniu instalacji wodnej z powodu częstego braku wody, w przypadku większej ilości osób przebywających na probostwie. Ale to już melodia przyszłości.

Teraz dziękujemy Bogu za ten wyjazd i doświadczenia wiary jakie były naszym udziałem, a wam wszystkim za modlitwę i ofiary bez których nasz wyjazd nie byłby możliwy.

W imieniu grupy „elektryków”

Kazik T.

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

29 maj 2020

Ruch Światło-Życie
 • Wszystkie dzieci nasze są
  W tym roku obchodząc Dzień Dziecka chcemy zwrócić szczególną uwagę na nasze kenijskie dzieciaki objęte projektem „Adopcja na odległość” (o projekcie: http://www.misje.oaza.pl/index.php/2019/12/13/adopcja-na-odleglosc/). Naszym małym marzeniem jest, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym  gdzie i komu pomagamy oraz włączyło się do tego dzieła. W związku z tym przez cały tydzień będziemy przybliżać Wam historie 

  Czytaj więcej
 • Nie żyje ks. Piotr Urbanowski
  We wtorek, 19 maja 2020 roku, nagle, w wieku 48 lat, zmarł ks. Piotr Urbanowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji warszawsko-praskiej. Pochodził z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. Święcenia kapłańskie przyjął rąk biskupa Kazimierza Romaniuka 29 maja 1999 roku. Od nastoletnich lat związany z Ruchem. Dobry Jezu, okaż Księdzu Piotrowi swoje miłosierdzie! Aktualizacja: 

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na rekolekcje w czasie wakacji 2020
  W czasie tego okresu wakacji i urlopów w roku 2020, który jak sami doświadczamy jest inny niż wszystkie poprzednie, zapraszam na rekolekcje w życiu codziennym. Nie wiadomo czy będą organizowane rekolekcje w tym roku, czy wszyscy chętni dadzą radę pojechać gdzieś „na miejsce pustynne”, na rekolekcje, na odpoczynek, aby wzmocnić swojego ducha, stąd ta właśnie 

  Czytaj więcej

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.