DWDD2023
DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH

Czwartego listopada w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. Ks. F. Blachnickiego Fundacji Światło-Życie w Katowicach odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych.

Rozpoczęliśmy ten dzień modlitwą całego Kościoła, czyli Jutrznią. W ramach DWDD odbyły się dwa spotkania tematyczne w grupach. Pierwsze dotyczyło pytania: Czym dla ciebie jest Kościół Żywy? Po bardzo owocnej współpracy i zaangażowaniu całej grupy doszliśmy do poniższych wniosków:

 

Kościół Żywy to:

  • Łączność z Chrystusem, osobiste spotkanie z Jezusem Eucharystycznym, w Słowie Bożym, w Liturgii;

  • Życie we wspólnocie dynamicznej, której siłą do uświęcającego ludzi działania i źródłem skuteczności jest Chrystus;

  • Wzajemna służba, działanie, wychodzenie do innych, posiadanie siebie w dawaniu siebie, dawanie świadectwa swoim życiem;

  • Unikanie autoreferencyjności;

  • Powstawanie z upadków, ciągła przemiana – metanoia;

  • Kościół przebaczający i przepraszający;

  • Kościół misyjny, głoszący wszystkim Dobrą Nowinę;

  • Kościół płodny w swym rozwoju, wydający owoce poprzez łaskę Ducha Świętego;

  • Kościół wolnych ludzi;

  • Kościół na fundamencie Niepokalanej Matki Kościoła.

Największą radością i potwierdzeniem tego, że Kościół jest Żywy, była możliwość uczestnictwa w Zgromadzeniu Eucharystycznym, gdzie mogliśmy wspólnie celebrować prawdziwie żywego i obecnego między nami naszego Pana Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Drugie spotkanie w grupach odbyło się w ramach poszczególnych Diakonii. Na tym spotkaniu dzieliliśmy się, służbą w naszych diakoniach diecezjalnych, co nam się udaje oraz na jakie problemy napotykamy. Dzięki takiej wymianie informacji możemy czerpać wzajemnie z naszych doświadczeń i służyć jedni drugim wiedzą, radą, pomocą. Dzień Wspólnoty zakończyliśmy tak, jak rozpoczęliśmy, wspólną modlitwą Liturgii Godzin.

Podczas przeżywania Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych dzieliliśmy się przemyśleniami oraz rewizją swojego życia w oparciu o referat o. Bartłomieja Parysa „Elementy teologii Żywego Kościoła u ks. Franciszka Blachnickiego”, wygłoszonego podczas 48 Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Podczas spotkania Kręgu filialnego dzieliliśmy się: Jak realizujemy na drodze naszej posługi słowa ks. F. Blachnickiego: „Stać się Żywym Kościołem – to nasze najważniejsze zadanie”. Wizja Kościoła – wspólnoty osób, komunii, istniejącego w nas i wśród nas, stwarza właściwy fundament dla diakonii, dla służby, dla życia i rozwoju Kościoła. Tym fundamentem – zdolnym zabezpieczyć tę służbę przed wypaczeniem aktywizmu, działalności zewnętrznej i organizacyjnej, oraz przed frustracją – jest świadomość uczestnictwa w tajemnicy Niepokalanej Matki Kościoła. Jest to radosna świadomość, że wszelka realizacja miłości – polegająca na wzajemnym oddawaniu się sobie osób w postawie bezinteresownej służby – jest w Kościele źródłem nowego życia.

Przeżywany Dzień Wspólnoty był dla nas umocnieniem na drodze naszej służby. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym na co dzień w diakonie diecezjalne, oraz starania w budowanie Żywego Kościoła. Kościołem Żywym jest Ciało Chrystusa, chciejmy go tworzyć.

Marek Kuchara – odpowiedzialny za Diecezjalną Diakonię Liturgiczną

Barbara i Witold Markowie – para diecezjalna DK